HAKKIMIZDA TRENLER TURLAR İLETİŞİM

TREN İLE YAŞAMINIZIN YOLCULUKLARI
Lüks tren yolculuklarının dünya lideri, özel tren operatörü Golden Eagle Luxury Trains’in tasarımı ve sunduğu konforu ile haklı bir ün yapmış olan trenleriyle unutulmaz yolculuklar; Rovos, Hindistan Demiryolları IRCTC, Indian Holiday, Belmond ve Rocky Mountaineer gibi öncü şirketlerin titizlikle hazırladığı, dünyanın en az bilinen ve görülen noktalarına uzun mesafeli tren gezileri… Benzersiz manzaralar eşliginde, dünyanın üçte birinin geçildiği destansı güzergâhlar...

     

FEST'e Dair


Kültür Gezilerinde Bir Numara


FEST Travel Seyahat Acentası 13 Ağustos 1985 tarihinde kuruldu. O günden bu yana Turizm Bakanlığı'nın A 1410 sayılı İşletme Belgesi ile yurtdışından Türkiye'ye turist getiriyor, onlara Türkiye'de geziler düzenliyor, yerli gezginleri de İstanbul'da, Anadolu'da ve dünyada gezdiriyor. FEST Travel'in sahibi FEST TURİZM ve Ticaret A.Ş. adlı bir şirket.

FEST Travel gerek yabancı turistler gerekse yerli turistler açısından kültür turizminin öncüsü. FEST Travel 1985'den bugüne yabancı turistlere Türkiye'de çok başarılı toplumsal konulu, tematik turlar yaparken 1988'de yerli gezginlerimize de sıra dışı, entellektüel kültür gezileri yapmaya başladı. Kültür gezilerine Tarih ve Toplum Dergisi işbirliği içinde "Köşe Bucak İstanbul" gezileri ile başladık. "Adım Adım İstanbul", "İstanbul'la Tanışın" gezilerini Doğu Anadolu, Batı Anadolu, Orta Anadolu, Kapadokya ve yurtdışı kültür gezileri izledi.

FEST Travel tutkunları bıkmadan, usanmadan, severek, geliştirerek, karda, kışta, yağmurda, çamurda, eksilmeyen, giderek artan bir ilgiyle KÜLTÜR GEZİLERİ'ni sürdürüyor. Her olumlu çabanın kısa sürede tükendiği ya da tüketildiği Türkiye'de böylesi bir girişimin 25 yılı aşkın zamandır sürmesi ve kurumlaşması oldukça önemli.

İstanbul ve çevresinde doksanı aşkın güzergaha uzmanlarıyla geziler yaptık. Kırk yıllık, elli yıllık binlerce İstanbulluyu İstanbul ile yeniden buluşturduk, İstanbul bilinci yarattık. Ardından Doğu Anadolu da dahil, Anadolu'nun çeşitli bölgelerini gezdik. Yok olmaya yüz tutmuş güzellikleri yakaladık. Tartıştık, varolan bilgileri ortaklaşa aşmaya, tarih bilincini ve çevre duyarlılığını birlikte geliştirmeye çalıştık. "İçre olduğumuz deryayı bilmeye" çabaladık. Doğanın ve kültürel mirasın yeniden yaşanmasına dayalı, oldukça yorucu, yoğun, ama edilgin olmayan, etkin bir dinlenceyi, "farklı olan"ı yaşadık.

Tarihi hâlâ yaşayan kalıntılarıyla bir kültür mirası olarak yaşamak istedik. Dünü anlamak ve yarını kurmak için, ortak kültürel varlığımıza sahip çıkmak için, maviyi ve yeşili sevmek ve korumak için GEÇMİŞE YOLCULUKLAR yaptık.

Günlük ya da hafta sonu kültür gezilerimize katılanlara bir bilgi broşürü verilmesi, yurtdışı gezilerinden önce gezilecek yerlere ilişkin fotoğraflarla bir hazırlık toplantısı yapılması ve geniş bir bilgi broşürü dağıtılması, yurtiçi ya da yurtdışı uzun gezilerde "ekstra tur" satılmaması, "herşey dahil" tam gün geziler yapılması Türkiye turizminde "İLK"lerdendi. Varolanlardan farklı bir yaklaşımla, tarihsel, kültürel anlatımlarla dolu dolu, yoğun programlarla, özverili uzman rehberlerle önceden belirttiğimiz maddi koşullara harfiyen uymamız, hatta bazen müşterilerimize maddi sonucunu yansıtmadan programda olmayan yerleri bile gezilerimize katmamız sonucu gezilerimiz büyük ilgi gördü. Gezi kültürüne yeni bir anlam kazandırdık, yeni bir parantez açtık.

Yurtiçinde Anadolu'da yüze yakın güzergaha gezi yaptık: Vize, Midye, Kurşunlu, Kumyaka, Zeytinbağı, Üskübü, Gölcük, Cumalıkızık, Taraklı, Göynük, Frig Vadisi, Sütçüler, Adada, Selge, Yalvaç, Ketakekaumene, Efteni Gölü, Metropolis, Gelveri, Uzuncaburç, Meke Gölü, Manazan Mağaraları, Taşkale, Hasankeyf, Midyat, Karadeniz ahşap camileri, Haho... gibi birçok yer FEST Travel gezileri ile tanındı ve gezginlerin güzergahına girdi. Öne çıkmamış değerlerimizi tanıttık. Bu anlamda yerel kültür turizminin gelişmesine büyük katkımız oldu.

Yurtdışında aynı yıl içinde 80 ayrı ülkeye 110 farklı gezi yapan ilk acenta olduk. Türkiye'den Özbekistan'a, Kamboçya'ya, Laos'a, Vietnam'a. Machu Picchu'ya, Peru'ya, Bolivya'ya, Nikaragua'ya, Küba'nın tamamına, Yucatan'a, Paris'in tüm Müzeleri'ne, Polonya'ya, Berlin, Postdam, Weimar, Dresden, Erfurt'a, Fransa'nın Brötanya Bölgesi'ne, İrlanda'ya, İskoçya'ya, "kültür gezisi" yaklaşımı içinde 25 kişi üzerindeki grupları ilk kez FEST Travel götürdü. Olaylı Belfast'ı ve İrlanda'nın kuzeyindeki jeoloji harikası Giants Causeway'i Türkiye'den ilk kez FEST Travel grupları gezdi. Grup olarak Cesky Krumlov'a, Pecs'e, Zigetvar'a, Briksdal Buzulu'na, Girit'e, San Cristobal'e, Kacuraho'ya, Sucoğ'a, Fas'ın Merzuga Çölü'ne, Gobi Çölü'ne, Santa Clara'daki Che'nin Mezarı'na... ilk kez FEST Travel grupları gitti. Böylesi büyük grupları Güney Hindistan'a, Ladak'a, Daramsala'ya, Madagaskar, Botswana, geniş Zimbabwe, Etiyopya, Libya'nın Ubari Kum Çölü'ne, Polonya'ya, Sri Lanka'ya, Trans-Sibirya Ekspresi ile Sibirya'ya, Kuzey Kore'ye, Racastan'ın tamamına, Kaşmir, Darciling, Karnataka'ya, Sumatra ve Java adalarına, Patagonya'ya, Geniş İran'a, Yemen'e, Myanmar'a, Tibet'e, Butan'a, İpekyolu'na, Moğolistan'a, farklı bir Alaska'ya, Kanada Kayalıkları'na ilk kez FEST Travel götürdü. İlk kez yurtdışına "yalnızca müze" ve "klasik konser turu" gezilerini FEST Travel gerçekleştirdi.

Bu 27 yıl içinde değişik kültürel etkinliklerimiz oldu. 1992 yılında gerçekleştirdiğimiz "Buharlı Tren ile Sapanca Gezisi" değişik şair ve yazarlarla "kitap sohbetleri", göl çevresinde gezinti, orman yürüyüşü, canlı müzik, şiir dinletisi gibi keyifli anları içermişti. Bir süre yürüyüş turları yaptık. Değişik mekanlarda KÜLTÜR GEZİLERİ'ne katılanların katkısıyla "dialı söyleşiler" gerçekleştirdik. Değişik yayınlardaki yazılarla KÜLTÜR GEZİLERİ kavramını yaymaya çalıştık. Tarih, sanat ve arkeolojiye ilişkin "seminer"leri başlattık.

Tarih ve kültür tutkunları için "FEST Travel KÜLTÜR GEZİLERİ" artık birer klasik oldu.

 
   
AFRİKA
Turlarımız hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.
AVRUPA
Turlarımız hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.
ASYA
Turlarımız hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.
ORTADOĞU
Turlarımız hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.
   

DVD İZLEYİN
Trans - Sibirya
Rusya
Çin
Afrika

   

BROŞÜR TALEBİ
Eğer İngilizce broşürleri adresinize yollamamızı istiyorsanız lütfen TIKLAYINIZ

 
Anasayfa    Hakkımızda    Trenler    Turlar    İletişim