HAKKIMIZDA TRENLER TURLAR İLETİŞİM

TREN İLE YAŞAMINIZIN YOLCULUKLARI
Lüks tren yolculuklarının dünya lideri, özel tren operatörü Golden Eagle Luxury Trains’in tasarımı ve sunduğu konforu ile haklı bir ün yapmış olan trenleriyle unutulmaz yolculuklar; Rovos, Hindistan Demiryolları IRCTC, Indian Holiday, Belmond ve Rocky Mountaineer gibi öncü şirketlerin titizlikle hazırladığı, dünyanın en az bilinen ve görülen noktalarına uzun mesafeli tren gezileri… Benzersiz manzaralar eşliginde, dünyanın üçte birinin geçildiği destansı güzergâhlar...

     

Trans-Sibirya Ekspresi: Uzun Yolculuğun Kısa Hikayesi


Hürriyet Gazetesi Seyahat Eki / 2011


DESTANSI BİR YOLCULUK
TRANS-SİBİRYA EKSPRESİ İLE VLADİVOSTOK - MOSKOVA


Bir süre önce yine bir Trans-Sibirya yolculuğu yaptım. Yaklaşık 100 yıldır yüreklerde ve beyinlerde izi taşınan destansı bir yolculuk. Yolculuk sırasında gezilen Ulan Bator yolu da dahil edilirse 10.650 km'lik bir gezi. Dünyanın yaklaşık üçte birini, sekiz farklı saat dilimini geçiş. Uçsuz bucaksız Orta Asya bozkırları, stepler, Sibirya taygaları arasında, Habarovsk'un vahşi ortamından Moğolistan'ın derinliklerine, olağanüstü doğa harikası Baykal Gölü'nden Asya ile Avrupa'yı ayıran Ural Dağları'na "hayatınızın gezisi".

Bir İngiliz lordu "insanlar ikiye ayrılır" demiş: "Tac Mahal'i görenler ve görmeyenler". Ben bu sözü gezginler için değiştirerek şöyle kullanıyorum: Gezginler ikiye ayrılır: Trans-Sibirya Ekspresi yolculuğu yapanlar ve yapmayanlar.

Dünyanın en önde gelen ilk 10 tren yolculuğunu şöyle sıralayabilirim:

 1. TRANS - SİBİRYA EKSPRESİ
 2. AFRİKA'NIN GURURU (14 gün) (Cape'ten Kahire'ye 34 gün)
 3. ORIENT - EXPRESS (Venedik - Viyana - Prag - Paris - Londra)
 4. FLAM EKSPRESİ (Norveç)
 5. TEKERLEKLİ SARAY (Hindistan)
 6. BUZUL EKSPRESİ (İsviçre Alpleri)
 7. BULUTLARA GİDEN TREN (434 km / 15 saat / 4200 m)
 8. ALASKA DENALİ EKSPRESİ
 9. MACHU PICCHU TRENİ (Peru)
 10. OYUNCAK TREN (Hindistan)

Bana göre ikinci en önde gelen tren yolculukları ise şunlardır:

 1. PARİS - LONDRA (EUROSTAR EKSPRESİ)
 2. DOĞU EKSPRESİ (Singapur, Malezya, Tayland)
 3. GHAN EKSPRESİ (AVUSTRALYA / 3.000 km)
 4. MAVİ TREN (Afrika)
 5. COPPER CANYON EKSPRESİ (Meksika)
 6. İSKOÇ KRALİYET EKSPRESİ (THE ROYAL SCOTSMAN)
 7. SHANGRİ - LA EKSPRESİ (Golmud - Lasa, 960 km, 5.072 m)
 8. BERNİNA EKSPRESİ (İsviçre Alpleri)
 9. DOĞU EKSPRESİ (İstanbul - Kars, 1930 km, 38 saat)
 10. İPEKYOLU EKSPRESİ (Beicing - Moskova, 21 gün)

Ortaokul ve lise yıllarımda 6 yıl boyunca her gün iki saatlik tren yolculuğu yapmış, buharlı ve dizel lokomotifleri, otoray, posta, banliyö, marşandiz trenlerini çok yakından tanımış bir kişi olarak ben hâlâ ilk gençliğimin tren yolculuklarında geziniyorum. Bu nedenle her tren yolculuğu benim için hâlâ çok çekici. Tren yolculukları dünyanın birçok gezgini için de ilk planda hayal edilen geziler. Edebiyatta, müzikte, sinemada, gezi kültüründe tren yolculukları önemli bir yere sahip.

Trans-Sibirya Ekspresi yolculuğu Moskova-Vladivostok ya da Vladivostok-Moskova arasında yapılan tarihi yolculuktur. Trans-Sibirya Demiryolu esas olarak 1891-1916 yılları arasında parça parça tamamlanan o günkü koşullara göre "olağanüstü" bir projedir. Bugün Vladivostok'taki bu demiryoluna ait bir anıt üzerindeki 9.288 km yazısı o günlerin anısınadır. Bugün başlangıçtaki Kirov yerine Kazan üzerinden gerçekleştirilen bu yolculuğa Ulan Bator da dahil edilince 10.650 km olmaktadır. Gerçek Trans-Sibirya Yolculuğu budur. Örneğin bu yolculuğun yalnızca 5.655 km'sini yani yarısını yapan Moskova-Beycing yolculuğu teknik olarak da Trans-Sibirya değil, Trans-Mongolia Ekspresi olarak adlandırılmaktadır.

Trans-Sibirya yolculuğunu münferit olarak da yapabilirsiniz, gruplarla da. Çok ucuz olan düşük standart Rus trenlerini de kullanabilirsiniz, değişik kategorilerdeki lüks trenleri de. Bazı tren yolculuklarında trenden inilip bir, iki gece otel kullanılıp tekrar trene biniliyor. Ancak Rusça bilmiyorsanız münferit yolculuklar hem çok yorucu olabilir, hem de daha pahalıya çıkabilir.

Şu anda Trans-Sibirya Ekspres'leri arasında en güvenilir, en konforlu, en lüks olanı, Moskova-Vladivostok arasını hiç otelde yatırmadan, 13 geceleme ile tamamlarken en fazla yer gösteren GW Travel'ın "Golden Eagle Trans-Siberian Express"i. Altın ve gümüş vagonlar olarak iki ana kategori kullanan bu vagonlarda ranza tipi iki yataklı kompartımanların her birinde duş, tuvalet, saç kurutma makinesi, kasa, uzaktan kumandalı klima, CD/DVD oynatıcısı, LCD ekran bulunmaktadır. 24 saat boyunca ücretsiz şişe suyu, çay, kahve, bisküvi ikramı yapılmaktadır. Kompartıman koridorlarında sepet içinde sürekli taze meyve bulundurulmaktadır. Trende içinde ufak bir kitap ve DVD/CD koleksiyonu bulunan, canlı piyano ve gitar dinletilerinin sunulduğu ayrı bir "bar" vagonu vardır. Yemekler boyunca içeceğiniz tüm yerli vodka ve yabancı marka kırmızı ve beyaz şarap su gibi akmakta. Her türlü içki ücretsiz.

Kısacası sizin için her türlü ayrıntıyı düşünmüşler. Bir para veriyorsunuz, ardından hiçbir şeye karışmıyorsunuz. 13 gün boyunca bavul açıp kapamadan son derece huzur verici bir gezi yapıyorsunuz. Tren tıngır mıngır giderken, siz pencereden Sibirya'yı keşfediyorsunuz. Bozkır boşluğunu, Sibirya'nın uçsuz bucaksızlığını yaşıyorsunuz. Ya da ilgili bir film izliyor, ilgili bir seminere katılıyor, Rusça kursuna gidiyorsunuz. Akşamüstleri "bar" vagonunda canlı piyano ya da gitar dinletisi ile gezinizi zenginleştiriyorsunuz.

Bu gezide UNESCO Tarihi Mirası Listesi'ndeki 3 yeri görüyorsunuz: Baykal Gölü, Kazan Kremlini ve Moskova Kremlini. Ayrıca bir köyde göreceğimiz ve bir yemeği birlikte yiyeceğimiz Eski İnançlıların kültürü de UNESCO'nun Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi'ne alınmış durumda.

İssuri Irmağı, Şilka ve Argun ile büyüyen Amur (2.824 km), Selenga Irmağı ile birlikte 5.540 km olan Yenisey, Kara İrtiş ile birlikte döküldüğü Kara Deniz'e (bizim Karadeniz değil) kadar 5.410 km uzunluğa ulaşan Obi, Selenga, Angara, Kama ve Volga (3.500 km) gibi dünyanın en önemli, en ilginç, suyu çok bol, gösterişli nehirlerini geçiyorsunuz, onların köprülerinde heyecanlanıyorsunuz. Bu köprülerle birlikte teknolojinin ve insanoğlunun gelişimine bir kez daha şaşırıyorsunuz.

Tundra kuşağının hemen güneyinde başlayan Sibirya'ya özgü tayga, huşağacı, kızılağaç ve söğüt inanılmaz renkleri ile insanı büyülüyor. Bozkırlar, stepler ise bambaşka bir dünya. Moğolistan steplerindeki yurtlar yani gerler, hayvan sürüleri ise fotoğrafçıların baş kışkırtıcıları.

Ama gezinin en şaşırtıcı doğal yeri Baykal Gölü. Dünyanın en eski, en derin (1.637 m) Baykal Gölü, tüm dünya tatlı su rezervinin beşte birini barındırıyor. Kuzey Amerika'daki 5 büyük gölün toplamından fazla suya sahip. Toplam 1.085 tür bitki, 1.550 tür hayvan barındırıyor ve bunların yüzde 80'i Baykal'a özgü. Gölde yedi familyaya ait yaklaşık 50 balık türü yaşıyor. Hayvanlardan tabi ki en ilginç olanı tatlı su foku.

Habarovsk Yerel Araştırmalar Müzesi size gerçek Sibirya'yı tanıtıyor. Geçmişin avcı ve toplayıcı insan yaşamını somut örneklerle görürken, Sibirya kaplanını ve Sibirya ayısını tanıyor, en iyi kürk mink'ten gelir diye bilirken, sable ile tanışıyorsunuz. Ancak Müze'nin en ilginç bölümü Şamanizme yani kamlara ayrılmış.

 
   
AFRİKA
Turlarımız hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.
AVRUPA
Turlarımız hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.
ASYA
Turlarımız hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.
ORTADOĞU
Turlarımız hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.
   

DVD İZLEYİN
Trans - Sibirya
Rusya
Çin
Afrika

   

BROŞÜR TALEBİ
Eğer İngilizce broşürleri adresinize yollamamızı istiyorsanız lütfen TIKLAYINIZ

 
Anasayfa    Hakkımızda    Trenler    Turlar    İletişim